Pensioenaangifte vanaf 1 januari 2027

Voor de pensioenopbouw van uw werknemers doet u ieder loontijdvak pensioenaangifte. U doet aangifte via een loonpakket of via het Selfservice Werkgevers Portaal (SWP). Vanaf 1 januari 2027 gaan we over naar de vernieuwde pensioenregeling. Dat heeft gevolgen voor het aanleveren van loon- en premiegegevens (LPG). We zijn in gesprek met softwareleveranciers om salarispakketten hier klaar voor te maken. Veel blijft hetzelfde, maar er veranderen ook onderdelen. Op deze pagina houden we u op de hoogte.

Wat blijft hetzelfde?

Kort op een rijtje wat precies zo blijft als nu. 

  • Aansluitnummer blijft hetzelfde.
  • Leveranciersnummer is ongewijzigd.
  • Inkomstenverhoudingen (IKV) lopen gewoon door zonder wijzigingen. Dat betekent dat u deze niet hoeft te beëindigen. En dus ook niet opnieuw hoeft aan te maken. 
  • U blijft pensioenaangifte doen via uw salarispakket of het Selfservice Werkgevers Portaal (SWP). De LPG blijft een XML-format. Er veranderen wel enkele rubrieken. We zijn hierover in gesprek met de leverancier van uw salarispakket. Ook maken we het SWP klaar voor aangiftes vanaf 1 januari.
  • U blijft als werkgever verantwoordelijk voor de tijdige en juiste aanlevering van de gegevens en premies. Wij blijven hier controles op uitvoeren. 
  • U blijft betalen op basis van vorderingen die worden vastgesteld op basis van uw aangifte. Ons rekeningnummer blijft hetzelfde.

Wat verandert er in 2027?

Vaststellen pensioengevend inkomen

Het pensioengevend inkomen wordt vanaf 2027 iedere maand opnieuw vastgesteld en kan dalen of stijgen. Voor het pensioengevend inkomen van werknemers in actieve dienst wordt gekeken naar het vaste periode inkomen (periodesalaris en vaste toeslagen die zijn toegekend) plus het variabele pensioengevende inkomen uit deze periode. U levert dit variabele inkomen ook apart aan in de aangifte via de rubriek Productloon incidenteel.

Berekening van de premie

U berekent vanaf 1 januari 2027 uw premie met Voortschrijdend Cumulatief Rekenen (VCR) met grondslagaanwas. Deze rekenwijze is al afgestemd met salarispakketleveranciers. Lees meer op onze pagina Voortschrijdend Cumulatief Rekenen.

Producten en rekenregels

Vanaf 1 januari doet u aangifte met nieuwe producten. Daar horen nieuwe coderingen en rekenregels bij. We zullen deze informatie binnenkort aanvullen. 

Individueel bijsparen

Op dit moment kan uw werknemer extra pensioen sparen met ABP ExtraPensioen. Ook in 2027 kan uw werknemer blijven bijsparen. Dit werkt anders dan u gewend bent. Lees meer op onze pagina Individueel bijsparen in de nieuwe pensioenregeling.

Nieuwe rubrieken

  • Periodefactor: Deze rubriek geeft aan over welk gedeelte van het volledige loontijdvak de gegevens in de aangifte gaan. Bijvoorbeeld: bij een volledig loontijdvak is de waarde 1 en bij een half loontijdvak 0,5. Dit dus is niet hetzelfde als het deeltijdpercentage, waarbij u aangeeft welk percentage uw werknemer werkt in een periode. Deze rubriek wordt door de uw softwareleverancier toegevoegd in uw salarispakket.
  • Productloon incidenteel: U levert vanaf 1 januari altijd het variabele pensioengevende inkomen aan via de rubriek Productloon incidenteel.
  • Premies: U levert naast het loon en de grondslag ook altijd de door u zelf berekende premies aan.