Webinar & bijeenkomsten over de vernieuwde pensioenregeling

Voor iedereen die al pensioen ontvangt

U kunt zich op verschillende manieren over onze vernieuwde pensioenregeling laten informeren. Bijvoorbeeld door in maart of april een webinar of bijeenkomst bij te wonen. Het webinar van 19 maart (voor iedereen die al pensioen ontvangt) kunt u op deze pagina terugkijken. U vindt hieronder ook de meestgestelde vragen en antwoorden over de vernieuwde pensioenregeling.

Terugkijken webinar 'De vernieuwde pensioenregeling'

Voor iedereen die al pensioen ontvangt

Vragen en antwoorden

Over de vernieuwde pensioenregeling

We hebben diverse vragen over de vernieuwde pensioenregeling ontvangen. Deze zijn per categorie ingedeeld. U vindt hieronder de meestgestelde vragen en antwoorden. 

Hoogte van het pensioen in de vernieuwde pensioenregeling

Dat hangt af van onze financiële situatie op 1 januari 2026. Hoe beter deze is, hoe meer geld we hebben om te verdelen. Onze financiële situatie ziet u aan onze dekkingsgraad. Bij een dekkingsgraad van bijvoorbeeld 110% hebben we voor elke euro die we moeten betalen, €1,10 in kas. Lees hoe het geld verdeeld wordt bij een dekkingsgraad van 110%.

In de vernieuwde pensioenregeling beweegt uw pensioen mee met de waarde van de beleggingen. Maar niet 1-op-1. Elke dag verandert de waarde van de beleggingen op de beurs. Die tussentijdse schommelingen hebben niet direct invloed op uw pensioen. Aan het einde van het jaar maken we de balans op. Dan stellen we het pensioen vast voor het jaar erna. We nemen maatregelen om de kans op dalingen klein te houden. Lees meer over deze maatregelen. U leest hier ook wat er gebeurt als het lange tijd slecht gaat.

Er is geen minimumbedrag maar we nemen wel maatregelen om de kans op dalingen klein te houden. Lees meer over deze maatregelen. U leest hier ook wat er gebeurt als het lange tijd slecht gaat.

Misgelopen indexatie & compensatie

In het verleden hebben wij de pensioenen niet altijd (volledig) kunnen verhogen. Elk jaar probeerden we dat wel. Maar dat ging niet altijd, doordat we hoge buffers moeten aanhouden in de huidige regels. De sociale partners hebben een tegemoetkoming afgesproken voor verhogingen die in het verleden niet zijn gegeven.

Als onze financiële positie goed is om het moment dat we overgaan (hoger dan 109%), krijgt iedereen daarnaast een extra verhoging.

Indexatie zoals we dat nu kennen bestaat niet meer vanaf 1 januari 2027. We verwachten wel dat we de pensioenen bij een goed resultaat van de beleggingen sneller kunnen verhogen. Dat komt omdat we straks minder grote buffers hoeven aan te houden dan nu. 

We begrijpen heel goed dat mensen graag willen dat hun pensioen meegroeit met de prijzen én zo min mogelijk daalt. Tegelijk is het belangrijk om te weten dat deze 2 wensen niet altijd goed samengaan. We moeten hierin een balans vinden. Om te kunnen voldoen aan deze 2 wensen hebben we in onze vernieuwde pensioenregeling gezocht naar een goede balans tussen koopkracht en stabiliteit.

Dat betekent dat als het pensioen is ingegaan, we ernaar streven dat uw pensioen op de lange termijn meegroeit met de verwachte prijsstijgingen. Dan kunt u er evenveel van blijven kopen, ook als de prijzen in de winkels stijgen. Dat bedoelen we met een koopkrachtig pensioen. Dit betekent niet dat uw pensioen ieder jaar volledig meestijgt. We kunnen ook niet uitsluiten dat er soms dalingen zijn. De pensioenen bewegen mee met de resultaten op de financiële markten. We nemen maatregelen om de kans op dalingen klein te houden.

Mogelijk ontvangt u een extra verhoging naast een tegemoetkoming voor niet gegeven verhogingen (misgelopen indexatie). Beide zijn geen aparte extra uitkeringen maar blijvende verhogingen van uw pensioen. Uw pensioen gaat straks wel meebewegen met de financiële markten.

Pensioen voor mijn nabestaanden

Het partnerpensioen dat u heeft geregeld toen u met pensioen ging, blijft staan. Dit verandert niet. Ook het wezenpensioen verandert niet. Het partnerpensioen beweegt straks net als uw eigen pensioen mee met de financiële markten.

Bekijk wat hetzelfde blijft en wat verandert.

Het partnerpensioen gaat in zijn geheel mee naar de vernieuwde pensioenregeling. Uw partner ontvangt dit wanneer u overlijdt. Dat verandert niet. Het partnerpensioen beweegt straks net als uw eigen pensioen mee met de financiële markten.

Toen u met pensioen ging, koos u (samen met uw partner) wat u wilde doen met het toen opgebouwde partnerpensioen. Koos u voor partnerpensioen, dan ontvangt uw partner dit vanaf het moment dat u overlijdt. De keuze die u heeft gemaakt, blijft staan. Dit verandert niet.

Lees wat er verandert aan het partnerpensioen in de vernieuwde pensioenregeling

Nee. Gemaakte afspraken over partnerpensioen voor uw ex-partner blijven gelden in de vernieuwde pensioenregeling. Dit partnerpensioen voor uw ex-partner gaat mee naar de vernieuwde pensioenregeling. Het beweegt straks net als uw eigen pensioen mee met de financiële markten.

Invaren: naar de nieuwe regels overgaan

In de media wordt hier vaak de term ‘invaren’ gebruikt. Hiermee wordt bedoeld dat alle tot dan toe opgebouwde en alle ingegane pensioenen volledig overgaan naar de nieuwe regels. Wij noemen dit omzetten.

Wij hebben hiervoor gekozen omdat het niet meenemen van de pensioenen een aantal nadelen heeft: 

  • Het betekent in de praktijk dat we 2 regelingen moeten uitvoeren: een vernieuwde regeling voor iedereen die nog pensioen opbouwt en de oude regeling voor iedereen die pensioen heeft opgebouwd of al pensioen krijgt.
  • Uw pensioen en dat van anderen wordt dan duurder. Dat gaat ten koste van de hoogte van het pensioen dat u elke maand krijgt.
  • Daarnaast ontvangt u dan communicatie over 2 verschillende regelingen. We willen juist dat uw pensioen eenvoudiger wordt.

 

U kunt geen bezwaar maken tegen het meenemen van alle pensioenen naar de vernieuwde regeling (invaren). We lichten graag toe hoe we de overgang naar de vernieuwde pensioenregeling samen met andere partijen zorgvuldig voorbereiden. We werken hiervoor nauw samen met sociale partners, het verantwoordingsorgaan (VO) en andere betrokken partijen. Vertegenwoordigers van alle groepen deelnemers beoordelen de plannen. 

Zo hebben verenigingen van gepensioneerden en voormalige deelnemers van ABP gebruik gemaakt van het wettelijk hoorrecht. In totaal lieten 5 verenigingen in 2024 hun stem horen over het concept-transitieplan van de sociale partners. Tenslotte spelen ook onze toezichthouders, De Nederlandsche Bank (DNB) en de Autoriteit Financiële Markten (AFM), een belangrijke rol.

Deze keuze heeft het bestuur van ABP gemaakt omdat het belangrijk is om zorgvuldig en beheerst over te stappen. U kunt zich voorstellen dat dit een enorm grote en ingewikkelde onderneming is voor een groot fonds als ABP met veel verschillende regelingen. Nu hebben we ook kunnen leren van de fondsen die al eerder zijn overgegaan.

Beleggen, risico & buffers

De pensioenen bewegen mee met de resultaten op de financiële markten. Uw pensioen beweegt niet 1-op-1 mee met de waarde van de beleggingen. Elke dag verandert de waarde van de beleggingen op de beurs. Die tussentijdse schommelingen hebben niet direct invloed op uw pensioen. Aan het einde van het jaar maken we de balans op. Dan stellen we het pensioen vast voor het jaar erna. 

We nemen maatregelen om ervoor te zorgen dat uw pensioen minder meebeweegt met de financiële markten, ook bij een beurscrash:

  1. We beleggen met minder risico voor oudere werknemers en gepensioneerden dan voor jongeren. Beleggingen met minder risico zijn stabieler. Ze worden minder snel meer, maar ook minder snel minder waard. Hierdoor hebben de resultaten van de beleggingen minder invloed.
  2. We spreiden de resultaten van de beleggingen. Het effect van goede en slechte jaren smeren we zo uit in de tijd. De resultaten van de beleggingen werken dus niet in 1 keer door in uw pensioen.
  3. We houden een gezamenlijke buffer aan (ook wel: solidariteitsreserve). De buffer gebruiken we onder meer om tegenvallers op te vangen. Daarmee verminderen we de kans dat uw pensioen in een bepaald jaar lager wordt. Dat kan zolang er genoeg geld in de gezamenlijke buffer zit. Hieronder leest u meer over de buffer.

Lees meer over deze maatregelen. U leest hier ook wat er gebeurt als het lange tijd slecht gaat.

Ja, we beleggen met minder risico voor oudere werknemers en gepensioneerden. Beleggingen met minder risico zijn stabieler. Ze worden minder snel meer, maar ook minder snel minder waard. 

Als we overgaan naar de vernieuwde pensioenregeling zet ABP geld opzij in een gezamenlijke buffer. Deze werkt als een spaarpot. Als het goed gaat vullen we de buffer. Als het slecht gaat, halen we hier geld uit. Lees meer onder ‘We krijgen een gezamenlijke buffer’.

U krijgt pensioen zolang u leeft, ook als u 120 wordt. We houden genoeg geld in een gezamenlijke buffer om ervoor te zorgen dat iedereen pensioen ontvangt zolang hij of zij leeft.

Pensioenkeuze: tijdelijk een hoger of lager pensioen

Heeft u toen u met pensioen ging, gekozen voor een tijdelijk hoger en daarna lager pensioen, of omgekeerd? Dan blijft dat zo in de vernieuwde pensioenregeling.

Als we op 1 januari 2027 overgaan, zetten we alle pensioenen om naar de vernieuwde regeling. Daarbij stellen we de hoogte van alle pensioenen opnieuw vast. Heeft u een hoog-laagpensioen of een laag-hoogpensioen? Dan blijft de verhouding tussen het hoge en lage deel zoals u heeft gekozen. 

Lees meer over de verdeling van het geld op 1 januari 2027. 

Arbeidsongeschiktheid

Ontvangt u arbeidsongeschiktheidspensioen? Dan is het goed om te weten dat dit een aparte regeling is. Het geld dat u nu aan arbeidsongeschiktheidspensioen krijgt, betalen we niet uit de pensioenpot voor uw ouderdomspensioen. Dit blijft zo. De betaling van uw arbeidsongeschiktheidspensioen loopt gewoon door als we overgaan op 1 januari 2027. Het beweegt straks mee met de financiële markten. Lees meer over het jaarlijks vaststellen van uw (arbeidsongeschiktheids)pensioen.

Lees meer over wat hetzelfde blijft en wat er gaat veranderen als u arbeidsongeschikt bent.

Bent u (voor een deel) arbeidsongeschikt? Dan bouwt u mogelijk (voor een deel) pensioen op waar u en uw werkgever geen geld voor inleggen. We noemen dat ook wel premievrij pensioen. Ook over dit premievrij pensioen kunt u recht op compensatie hebben. 

Check of u compensatie kunt krijgen.
Lees hoe we uw compensatie berekenen als u (voor een deel) arbeidsongeschikt bent.

Buitenland & pensioen

Woont u in het buitenland? Of denkt u eraan om in het buitenland te gaan wonen? Kijk dan waar u op moet letten.

Pensioenpot

Als  u met pensioen bent, ziet u alleen het pensioen dat u elke maand krijgt. U ziet dan geen pensioenpot. Alleen als u nog niet met pensioen bent, ziet u als u inlogt een pensioenpot en een verwacht pensioen.

 

Aanvullingen en uw pensioen

Als u op 31 december 2026 een aanvulling krijgt op uw pensioen, dan zetten we het bedrag van die aanvulling om en voegen we dit op 1 januari 2027 toe aan uw pensioen in de vernieuwde regeling. 

Lees meer over wat er gebeurt met pensioenaanvullingen bij de overgang naar de vernieuwde pensioenregeling.

Als u op 31 december 2026 een aanvulling krijgt op uw pensioen, dan zetten we het bedrag van die aanvulling om en voegen we dit op 1 januari 2027 toe aan uw pensioen in de vernieuwde regeling. 

Lees meer over wat er gebeurt met pensioenaanvullingen bij de overgang naar de vernieuwde pensioenregeling.

Overige veelgestelde vragen

Hoe beter onze financiële situatie is op het moment dat we overstappen, hoe meer geld we hebben om te verdelen. Onze financiële situatie kunt u zien aan onze dekkingsgraad.

Lees meer over de verdeling van het geld op 1 januari 2027 en de dekkingsgraad.

Nu is er een algemene basispensioenregeling voor mensen die werken in het onderwijs en bij de overheid. Voor militairen is er nu nog een aparte pensioenregeling. 

Straks is er één vernieuwde pensioenregeling. Defensie en de militaire bonden hebben voor militairen wel aanvullende afspraken gemaakt. Bijvoorbeeld over het pensioen voor de partner en kinderen als een militair overlijdt vóór de pensioendatum. De hoogte van dit pensioen hangt in de vernieuwde regeling af van het salaris. De partner van een militair krijgt dan 43% en de kind(eren) tot 25 jaar 8% van het pensioengevend inkomen. Dat is iets meer dan bij andere deelnemers. Verder blijft de pensioenleeftijd voor militairen 65 jaar in bepaalde gevallen. 

Sommige mensen bouwen tegelijk pensioen op in deze 2 pensioenregelingen bij ABP. Zij krijgen uiterlijk eind november 2 keer een voorlopig overzicht met een inschatting van het verwachte pensioen.