Veelgestelde vragen over stoppen nettopensioenregeling

Wij zijn van plan op 1 januari 2027 over te gaan naar de nieuwe regels voor pensioen. Het is dan niet langer mogelijk de huidige nettopensioenregeling kostenefficiënt uit te voeren. Daarom is in overleg met de sociale partners besloten de nettopensioenregeling vanaf 1 juni 2026 niet meer aan te bieden. Vanaf 1 maart 2026 kunnen werknemers zich niet meer aanmelden voor deelname aan de nettopensioenregeling.

Uw werknemer kan vanaf 1 juni 2026 geen geld meer inleggen om nettopensioen op te bouwen. Met het stoppen van de nettopensioenregeling op 1 juni 2026 stopt ook de huidige extra risicodekking voor een eventuele partner en/of kinderen wanneer uw werknemer overlijdt. We bieden uw werknemer een tijdelijke extra risicodekking aan voor de periode van 1 juni 2026 tot en met 31 december 2026. Hiermee kan uw werknemer de huidige extra risicodekking voor een eventuele partner en/of kinderen handhaven tot eind 2026. Dit is niet verplicht. Uw werknemer kiest zelf of hij/zij hier wel of niet aan wil deelnemen.

Op 1 oktober 2026 willen we de opgebouwde kapitalen, aanspraken en pensioenen uit onze nettopensioenregeling overdragen naar Zwitserleven. Dat is een zorgvuldig proces waarbij de overdracht van de waarde van het nettopensioen pas kan plaatsvinden na een positief besluit van DNB en als uw werknemer geen bezwaar heeft. Daarnaast is ook het advies over de waardeoverdracht door het Verantwoordingsorgaan van ABP van belang. Dat verwachten we eind maart 2026.

Neemt uw werknemer deel aan de nettopensioenregeling van ABP?

Dan ontvangt uw werknemer persoonlijk informatie over het stoppen van de nettopensioenregeling en over de mogelijkheid tot bezwaar tegen de waardeoverdracht naar Zwitserleven.

Op 25 maart 2026 organiseren wij voor uw werknemer een webinar met meer uitleg over het stoppen van de nettopensioenregeling en de impact hiervan voor uw werknemer als deelnemer. Voor dit webinar meldt uw werknemer zich makkelijk aan via de link in de persoonlijke informatie die uw werknemer van ons krijgt.

Wat u van ons kunt verwachten

10 februariBrief met informatie over stoppen nettopensioenregeling.
1 maartNieuwe deelname nettopensioenregeling stopt.
25 maartWebinar voor vragen over stoppen nettopensioenregeling.
12 aprilBrief over tijdelijke extra risicodekking.
13 aprilBrief over contante waardeoverdracht en bezwaarmogelijkheid.
1 juniStop inleg vrijwillige opbouw nettopensioen. 
 Stop huidige extra risicodekking voor een partner
en/of kinderen bij overlijden.
 Start tijdelijke extra risicodekking tot eind 2026.
Vrijwillige keuze voor deelname aan deze tijdelijke regeling.
1 oktoberOverdracht opgebouwde kapitalen, aanspraken en
pensioenen naar Zwitserleven.
8 oktoberBrief bevestiging overdracht naar Zwitserleven.

De nettopensioenregeling van ABP is een aanvullende (vrijwillige) pensioenregeling voor salarissen boven het grensbedrag van € 137.800 (2026). Volgens de regels van het vernieuwde pensioenstelsel moet de nettopensioenregeling aan dezelfde regels voldoen als de basisregeling. Ook moeten beide regelingen apart geadministreerd worden. Dit zou de uitvoering van de nettopensioenregeling zeer complex en kostbaar maken. En dat zou uiteindelijk leiden tot zeer hoge kosten voor het geringe aantal deelnemers dat de kosten moet dragen.

De nettopensioenregeling stopt op 1 juni 2026. Nieuwe deelname is vanaf 1 maart 2026 niet meer mogelijk.

  • Voor deelnemers met een opbouwpakket betekent dit dat de regeling én de inleg stopt op 1 juni 2026. En dat we alle opgebouwde kapitaal, aanspraken en pensioenen op 1 oktober 2026 willen overdragen naar Zwitserleven.
  • Voor deelnemers met een risicopakket betekent het dat de risicodekking voor de partner en/of kinderen stopt op 1 juni 2026. We bieden hen daarom een tijdelijke extra risicodekking aan voor de periode van 1 juni 2026 tot en met 31 december 2026.
  • Voor deelnemers met een totaalpakket gelden beide voorgaande punten.

Nee, er zijn voor uw werknemer geen kosten verbonden aan de overdracht naar Zwitserleven.

Met het stoppen van de nettopensioenregeling op 1 juni 2026 stopt ook de huidige risicodekking voor de partner en/of kinderen wanneer uw werknemer overlijdt. Wij bieden uw werknemer daarom in april een tijdelijke extra risicodekking aan voor de periode van 1 juni 2026 tot en met 31 december 2026. Deze tijdelijke extra risicodekking is niet verplicht. Uw werknemer heeft de keuze er wel of niet aan deel te nemen. Om het uw werknemer makkelijk te maken zorgen wij dat uw werknemer kan deelnemen aan de nieuwe extra risicoverzekering bij ABP en hoeft uw werknemer niets te doen. Als ABP op 1 januari 2027 overgaat op de nieuwe regels voor pensioen, is het pensioen voor partners en kinderen voor veel ABP-deelnemers ruimer.

Ja, de hoogte van het verzekerde netto nabestaandenpensioen voor de partner of kinderen van uw werknemer blijft ongewijzigd. Wat wel wijzigt is de premievrije opbouw als uw werknemer ziek wordt vanaf 1 juni 2026. Deze tijdelijke extra risicodekking kent geen premievrije opbouw meer als uw werknemer vanaf 1 juni ziek wordt.

Nee, de inleg wordt waarschijnlijk wat lager als gevolg van het ontbreken van de premievrije opbouw voor deelnemers die na 30 mei 2026 ziek worden.

Omdat de nettopensioenregeling stopt op 1 juni 2026. De huidige risicodekking is een onderdeel hiervan en stopt dan ook.

De tijdelijke extra risicodekking loopt van 1 juni tot en met 31 december 2026. Uw werknemer krijgt in april 2026 een brief over deze tijdelijke risicodekking en de voorwaarden. Als ABP op 1 januari 2027 overgaat op de nieuwe regels voor pensioen, is het pensioen voor partners en kinderen voor veel ABP-deelnemers ruimer.

Ja, als uw werknemer van ons nu een maandelijks nettopensioen ontvangt, ontvangt uw werknemer dat straks van Zwitserleven. Als er geen bezwaar wordt gemaakt, willen we op 1 oktober 2026 de pensioenen uit de nettopensioenregeling overdragen aan Zwitserleven. Dit betekent dat uw werknemer vanaf 1 november 2026 geen pensioen meer vanuit de nettopensioenregeling van ABP ontvangt, maar van Zwitserleven. Voor alle helderheid: in de periode 1 juni 2026 tot 1 november 2026 ontvangt uw werknemer het maandelijks nettopensioen nog van ABP. Wij streven ernaar dat het nettopensioen op het moment van de overdracht zoveel mogelijk gelijk blijft aan het huidige bedrag.

Ja, dat kan. Bij ABP kan het nettopensioen jaarlijks op 1 januari omhoog- of omlaaggaan. Nadat ABP het nettopensioen heeft overgedragen naar Zwitserleven, ontvangt uw werknemer bij Zwitserleven elk jaar op 1 januari een vaste verhoging. Deze vaste verhoging stellen we vast op 1 oktober 2026. Uw werknemer betaalt geen kosten voor deze overdracht.

Nee, dat kan niet zomaar. De overdracht gebeurt via een collectieve waardeoverdracht (CWO). Dat is een zorgvuldig proces waarin de belangen van de deelnemers, gewezen deelnemers en pensioengerechtigden worden geborgd en evenwichtig worden gewogen. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en De Nederlandsche Bank (DNB) houden hierop toezicht. Wij onderbouwen de financiële consequenties van de voorgenomen CWO voor de toezichthouders en geven inzicht in onze communicatie. Pas ná een positief besluit van de AFM en DNB en als uw werknemer geen bezwaar maakt kunnen wij de waarde van het nettopensioen overdragen. Daarnaast is ook het advies over de waardeoverdracht door het Verantwoordingsorgaan van ABP van belang. Dit verwachten we eind maart 2026.

Ja, dat kan. Dit geldt alleen als uw werknemer deelneemt aan een opbouwpakket of een totaalpakket. Als dat zo is, krijgt uw werknemer in april 2026 een brief van ons met informatie over de overdracht. Hierin staan onder meer de overeenkomsten en verschillen tussen ABP en Zwitserleven en wat dit voor het nettopensioen betekent. In deze brief staat ook wat uw werknemer kan doen om bezwaar te maken.. Dat kan zodra deze brief van april 2026 is ontvangen. Als uw werknemer alleen deelneemt aan een risicopakket, kan er geen bezwaar worden gemaakt. Er is dan immers geen sprake van een waardeoverdracht naar Zwitserleven. Wel kan uw werknemer dan een klacht indienen volgens de reguliere Klachtenregeling ABP.

Dan kunnen wij het nettopensioen van uw werknemer niet overdragen naar Zwitserleven. Omdat dit voor uw werknemer en de eventuele partner en kinderen zeer nadelig kan zijn, nemen we persoonlijk contact met uw werknemer op. We maken dan de financiële gevolgen voor de persoonlijke situatie concreet. Uw werknemer krijgt dan een duidelijk inzicht en kan weloverwogen een beslissing nemen.

Daarover mogen wij niet adviseren, we kunnen uw werknemer wel informeren. In de brief die uw werknemer in april van ABP ontvangt staan de bedragen van de waardeoverdracht en een uitgebreid overzicht van de verschillen tussen ABP en Zwitserleven. Op basis hiervan kan uw werknemer een keuze maken. Naar verwachting zal de overdracht van het nettopensioen naar Zwitserleven voordelig zijn. Omdat door achterblijven bij ABP het nettopensioen volledig op kán gaan aan de kosten. Wil uw werknemer weten of overdracht past bij de persoonlijke situatie? Uw werknemer kan altijd een onafhankelijk adviseur raadplegen. Houd er rekening mee dat dit geld kost.

Ja, dat kan als uw werknemer nog geen nettopensioen ontvangt en de hoogte van het opgebouwde nettopensioen onder de wettelijke afkoopgrens ligt. In dat geval bieden we de mogelijkheid van afkoop aan in de brief die uw werknemer in april 2026 van ons ontvangt.

Vanaf 1 juni 2026 kan er bij ABP geen geld meer ingelegd worden om extra nettopensioen op te bouwen. Ook bij Zwitserleven kan uw werknemer vanaf 1 juni 2026 geen geld inleggen om extra nettopensioen op te bouwen. De inleg bij ABP stopt automatisch. Uw werknemer hoeft hiervoor niets te doen. U wordt hier als werkgever over geïnformeerd.

Nee, uw werknemer kan niet verder opbouwen bij Zwitserleven. De nettopensioenregeling bij ABP stopt op 1 juni 2026. Wij willen op 1 oktober 2026 het opgebouwde nettopensioen of kapitaal overdragen naar Zwitserleven. Uw werknemer blijft pensioen opbouwen in de basisregeling bij ABP.
Vanaf 1 januari 2027 komt er in de vernieuwde pensioenregeling van ABP een mogelijkheid om bij te sparen tot de aftoppingsgrens voor extra pensioen. Uw werknemer kan er dan voor kiezen om daar gebruik van te maken. Uw werknemer kan natuurlijk ook zelf op individuele basis bij een bank en/of verzekeraar bijsparen. Wil uw werknemer weten of het voorstel van overdracht past bij de persoonlijke situatie? En of bijsparen in de vernieuwde pensioenregeling van ABP straks een passend alternatief is? Uw werknemer kan een onafhankelijk financieel adviseur raadplegen. Houd er rekening mee dat dit geld kost.

Nee, Zwitserleven heeft eigen voorwaarden. In de brief die we in april sturen, krijgt uw werknemer een overzicht van de overeenkomsten en verschillen tussen ABP en Zwitserleven voor de overdracht van het nettopensioen (de risicodekking kan níet worden overgedragen). De voorwaarden van een verzekeraar zijn anders dan die van een pensioenfonds zoals ABP.

Alle deelnemers hebben in februari een uitgebreide informatiebrief gekregen. Daarin vertellen wat het stoppen van de nettopensioenregeling betekent voor de deelnemer. Ook krijgen de deelnemers een uitnodiging voor een webinar op 25 maart 2026. Daarin is volop ruimte voor vragen.

Werknemers kunnen nog tot 1 maart 2026 instappen. Maar we vertellen er eerlijk bij dat door de korte looptijd het opbouwpakket van de regeling niet meer interessant is. Een risicodekking kan in sommige situaties wél nog passend zijn. Bij vragen hierover kunt u contact met ons opnemen. Uiteraard kunt u altijd een onafhankelijk adviseur raadplegen. Houd er rekening mee dat dit geld kost.

De tijdelijke extra risicodekking van 1 juni 2026 t/m 31 december 2026 wordt aan alle deelnemers aangeboden die op 1 maart 2026 een risico- of totaalpakket nettopensioen hebben. Deze tijdelijke extra risicodekking is niet verplicht. De werknemer heeft de keuze er wel of niet aan deel te nemen. Als ABP op 1 januari 2027 overgaat op de nieuwe regels voor pensioen, is het pensioen voor partners en kinderen voor veel ABP-deelnemers ruimer.

Ja, uw werknemer kan aan het eind van iedere maand stoppen met geld inleggen.

Uw werknemer kan geen bezwaar maken tegen de beslissing van ABP om de nettopensioenregeling te stoppen.

Ja, dat kan. Het webinar van 25 maart 2026 wordt een aantal werkdagen na afloop op de ABP-website gezet. Dit zodat deelnemers aan de nettopensioenregeling, die hier op 25 maart niet bij konden zijn, het webinar kunnen terugkijken. Op uw intranet kunt u hiernaartoe linken.