Check of we uw e-mailadres hebben. Dan hoeven we u vaak geen brieven meer te sturen en ontvangt u veel persoonlijke berichten in MijnABP. We mailen u meteen bij een nieuw bericht.
Ontvangt u pensioen van ons, dan heeft u de jaaropgave nodig voor uw belastingaangifte. Deze staat klaar in MijnABP.
Het verantwoordingsorgaan adviseert het bestuur vooraf over beleid. En beoordeelt jaarlijks achteraf of het bestuur goed gehandeld heeft. De 48 leden van het verantwoordingsorgaan vertegenwoordigen de 2,9 miljoen werknemers, werkgevers en gepensioneerden van ABP.
Het verantwoordingsorgaan adviseert het bestuur over beleid en de gevolgen daarvan voor deelnemers. Gevraagd én ongevraagd. Bijvoorbeeld over:
Het verantwoordingsorgaan geeft vooraf advies, maar oordeelt ook achteraf of het bestuur goed gehandeld heeft. Dat oordeel kunt u teruglezen in het jaarverslag.
In het reglement verantwoordingsorgaan leest u meer over de samenstelling, taken en werkwijze van het verantwoordingsorgaan.
In 2027 gaat ABP over op de nieuwe regels voor pensioen. In dat kader zijn de bevoegdheden van het verantwoordingsorgaan op een aantal vlakken verstevigd. Het verantwoordingsorgaan heeft adviesrecht op het voorgenomen besluit tot invaren en de keuzes over het beleid die hierbij gemaakt worden. Het verantwoordingsorgaan beoordeelt hierbij onder andere of er geen groepen deelnemers of gepensioneerden zijn die onbedoeld nadelige gevolgen ondervinden. Zo behartigt het verantwoordingsorgaan de belangen van werknemers, werkgevers en gepensioneerden van ABP. Dit gebeurt voor, tijdens en na de overstap naar de nieuwe regels voor pensioen.
Daarnaast heeft het verantwoordingsorgaan ook adviesrecht op het uitvoeringsreglement. Het verantwoordingsorgaan kan het transitieplan en implementatieplan gebruiken om het voorgenomen besluit tot invaren te beoordelen. Het verantwoordingsorgaan heeft geen adviesrecht ten aanzien van het transitieplan en implementatieplan. Deze plannen dienen alleen als informatiebron voor het uiteindelijke advies over het voorgenomen besluit tot invaren. Eind 2022 heeft het verantwoordingsorgaan een werkgroep samengesteld die de behandeling van adviesaanvragen rondom de vernieuwde pensioenregeling voorbereidt. Veel aandacht gaat de komende jaren nog uit naar deze overgang.
Als er een vacature is voor 1 van de 3 bestuursleden die de gepensioneerden in het bestuur vertegenwoordigen, dan zijn het de leden die namens de gepensioneerden in het verantwoordingsorgaan zitten, die een bindende voordracht doen. De overige bestuursleden worden op voordracht van de vakcentrales en werkgeversorganisaties benoemd.
In april 2027 vinden nieuwe verkiezingen van het Verantwoordingsorgaan (VO) van ABP plaats. Deze verkiezingen waren oorspronkelijk in april 2026 gepland. Maar het VO heeft het bestuur in het voorjaar van 2025 gevraagd om de verkiezingen een jaar te verplaatsen, omwille van de continuïteit in het jaar van de overgang naar de nieuwe regels voor pensioen.
In het najaar van 2026 informeren we u hier over de verkiezingen in 2027.
De informatie gaat onder andere over het oproepen om u kandidaat te stellen. Deze informatie ontvangt u ook per (digitale) post.
We delen een profielschets op onze website. Deze profielschets is richtinggevend en bedoeld om centrales en verenigingen te ondersteunen in het vinden van geschikte kandidaten voor het VO. Zij kunnen op basis van het profiel kandidaten werven en selecteren voor de kandidatenlijsten.
Het VO moet advies aan het bestuur van ABP geven, daarom is basiskennis op pensioengebied gewenst. Het gaat onder andere over basiskennis van de belangrijkste pensioenonderwerpen:
Gekozen kandidaten kunnen een cursus volgen om deze basiskennis op te doen of aan te vullen.
Hieronder volgt de voorlopige planning met de belangrijkste momenten voor deelnemers en gepensioneerden:
Het verantwoordingsorgaan bestaat uit fracties die werken vanuit een eigen visie en ambitie. Er zijn in totaal 48 leden. In het huidige verantwoordingsorgaan (zittingstermijn t/m 30 juni 2026):
Hoe komt deze verdeling tot stand? De getalsverhouding in het verantwoordingsorgaan is gelijk aan de getalsverhouding tussen deze groepen in het hele pensioenfonds. De leden zijn verdeeld over de volgende fracties:
Alle leden van het verantwoordingsorgaan ontvangen jaarlijks een vast bedrag van € 7.094 (16 dagen/32 dagdelen). Om tegemoet te komen aan het gevoel van meerwerk zijn er 3 categorieën voor aanvullende activiteiten:
De verschillende vergoedingen zijn gerelateerd aan de gemiddeld genomen gevraagde extra tijdsbesteding gedurende het jaar. Daarnaast ontvangen de leden van het verantwoordingsorgaan een reiskostenvergoeding. Deze is gebaseerd op het mobiliteitsbeleid van ABP. Deze bedraagt in 2025: € 0,23 per kilometer voor een auto (of een ander motorvoertuig). Openbaar vervoer wordt vergoed op basis van 1e klas.
Heeft u vragen over beleidskwesties? Bekijk het reglement van het verantwoordingsorgaan. Of stel uw vraag per e-mail.