Natuur en biodiversiteit

Onze visie voor 2050 is dat mens en natuur in harmonie leven met elkaar. Biodiversiteit wordt gewaardeerd, geconserveerd, hersteld en verstandig gebruikt. Ecosysteemdiensten, de natuurlijke bronnen die mensen en ook bedrijven gebruiken bij hun dienstverlening en productieprocessen, blijven behouden.

Op deze pagina

Doelen tot 2030

ABP wil haar kapitaal actief inzetten om natuurverlies tegen te gaan en bij te dragen aan het herstel van de biodiversiteit, in lijn met het Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework. Om dit te bereiken, willen we dat onze beleggingen niet langer bijdragen aan ontbossing en willen we investeren in bedrijven en projecten die bijdragen aan behoud en herstel van biodiversiteit. We hebben eind 2023 voor het eerst de impact van onze portefeuille op biodiversiteit in kaart gebracht, door middel van een biodiversiteitsvoetafdruk. Onze doelen tot 2030 zijn:

  • wij willen dat bedrijven in onze portefeuille geen ontbossing veroorzaken. Bedrijven met een hoog ontbossingsrisico moeten zich uiterlijk in 2025 committeren aan ‘géén ontbossing’ (zero deforestation);
  • we willen ontbossing door bedrijven in de portefeuille goed in beeld krijgen en zo snel als mogelijk terugdringen, maar uiterlijk in 2030 aantoonbaar géén ontbossing meer in onze beleggingsportefeuille;
  • we beleggen minimaal € 10 miljard in bedrijven en projecten die bijdragen aan behoud en herstel van biodiversiteit. Hiervan beslaat minstens € 1 miljard impactinvesteringen.

Bekijk ons beleid natuur en biodiversiteit

Activiteiten

Wat gaan we doen:

  • van bedrijven met grote impact op biodiversiteit eisen we adequate actie en beleid om deze impact te verminderen. Die ondernemingen lopen een groot transitierisico: als wetgeving ondernemingen zou dwingen duurzaam te opereren, worden deze ondernemingen hard geraakt. Het risico om in dergelijke bedrijven te beleggen is te groot, zeker op lange termijn; 
  • we beleggen niet meer in bedrijven die in ernstige mate schade toebrengen aan natuur en biodiversiteit; bedrijven in sectoren of producten met een hoog risico voor natuur & biodiversiteit zijn alleen belegbaar als aan bepaalde eisen voldaan is. Meer over deze eisen vindt u in het beleid voor de samenstelling van de ABP aandelenportefeuille; 
  • meer beleggen: we beleggen meer in bedrijven die bijdragen aan natuurherstel en bedrijven die de transitie van de voedselketen kunnen versnellen.

We meten de biodiversiteitsvoetafdruk van onze beleggingen in aandelen, bedrijfsobligaties, vastgoed en private equity (niet beursgenoteerde bedrijven).