Nederlands pensioenstelsel (weer) beste ter wereld

17 oktober 2023

Het Nederlandse pensioenstelsel staat weer op de 1e plek. IJsland, vorig jaar de nummer 1, staat nu op de 2e positie. Onderzoeksbureau Mercer nam de pensioenstelsels van 47 landen onder de loep. Denemarken staat, net als vorig jaar, op de 3e plaats en Israël staat nu op de 4e plek.

In het rapport staat dat de 4 landen die het hoogst scoren een ‘1e-klas en robuust pensioensysteem’ hebben. Deze landen scoren hoog op 3 punten:

1.      Zijn pensioenen hoog genoeg zijn om van te leven?

2.     Is het stelsel betaalbaar en kan het blijven leveren wat het belooft? Oók als mensen langer blijven leven.

3.      Integriteit: hoe goed zijn de pensioenregels?

Nieuwe regels voor pensioen

Ook haalt het rapport aan dat Nederland bezig is het pensioenstelsel te vernieuwen. Volgens de onderzoekers blijven de nieuwe regels voor pensioen goede voordelen bieden. De onderzoekers zijn positief over het toezicht en de bezittingen, zoals de aandelenportefeuille.

Inflatie en vergrijzing

Er klinken ook waarschuwingen door voor pensioenstelsels over de hele wereld. Zo kunnen grote prijsstijgingen en een stijgende rente de stelsels steeds meer parten gaan spelen. “De inflatie is terug van weggeweest.”

Ook zet de vergrijzing pensioenstelsels wereldwijd onder druk. “Voor het eerst in de geschiedenis, zijn er wereldwijd meer mensen van boven de 65 dan kinderen jonger dan 5 jaar.”

Ook interessant voor u

  • ‘Een levenslang pensioen is een groot goed’

    12-10-2023

    Deel 2 in een serie interviews met wetenschappers over de nieuwe regels voor pensioen. Theo Nijman vertelt wat er verandert en wat er gelijk blijft: "Een levenslang pensioen is een groot goed."

    Lees verder
  • Grote beleggers kunnen veel goeds doen

    11-08-2023

    We gaan in onze beleggingen meer rekening houden met biodiversiteit en natuur. Maar hoe doe je dat? En hoe zit het met rendement? Anita de Horde, mede-oprichter van de Finance for Biodiversity Foundation, vertelt er meer over.

    Lees verder
  • Financiële positie weer licht verbeterd

    20-07-2023

    Net als in het 1e kwartaal van 2023 verbeterde de financiële positie van ABP licht in het 2e kwartaal. De actuele dekkingsgraad steeg van 111,9% naar 113,6%.

    Lees verder